Co oznacza home office, na czym polega i czy jest korzystny dla pracowników?

Kobieta pracująca w domu

Home office to zwrot, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Przejście na tę metodę wykonywania pracy było nie tylko możliwe ze względu na rozwój metod komunikacji zdalnej, ale też przez charakterystykę wielu wykonywanych zawodów.

Czym jest home office? Na czym polega ten sposób pracy? Jakie są jego wady i zalety?

Home office – definicja

Home office to praca zdalna, która jest wykonywana w miejscu innym niż główna siedziba firmy lub przedsiębiorstwa. Wykonywanie obowiązków pracowniczych jest najczęściej kojarzone z zaciszem domu. Jednak niektóre osoby preferują korzystanie z co-workingowych miejsc, takich jak na przykład kawiarnie lub biura zewnętrzne.

Słowo „home” nie oznacza zatem, że własny dom jest jedynym miejscem, które może stać się przestrzenią biurową. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele zawodów musiało zmienić formę wykonywania obowiązków. Praca z domu była nie tylko wygodna, ale też bezpieczna dla osób zatrudnionych w danej firmie lub korporacji. Dotyczy to jednak wyłącznie tych pracowników, których zakres obowiązków umożliwiał modyfikację sposobu pracy.

Skąd się wzięła popularność pracy zdalnej?

Rozpowszechnienie terminu „home office” wynika nie tylko z sytuacji epidemiologicznej jaka miała miejsce na świecie w 2020 roku. Wzrastająca liczba zakażeń w pewnym stopniu oczywiście zmusiła firmy to wykorzystania tego modelu pracy, jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego zaawansowania technologicznego.

Rozwój platform pracowniczych, komunikatorów internetowych i programów do prowadzenia rozmów w czasie rzeczywistym pozwoliły zastąpić realny kontakt ze współpracownikami. Okazało się, że taki model pracy jest nie tylko korzystniejszy dla przedsiębiorstw pod względem finansowym, ale też wygodny dla samych osób zatrudnionych.

Czy „home office” jest przyszłością każdego zawodu?

Mężczyzna pracujący w systemie home office
Źródło: Freepik.com

Ze względu na koronawirusa praca, sektory edukacji i spotkania towarzyskie zostały przeniesione do sieci internetowej. W niektórych przypadkach zmiana modelu wykonywania obowiązków nie wpływa znacząco na produktywność. Jednak zasada ta nie dotyczy wszystkich zawodów.

Ze względu na konieczność kontaktu bezpośredniego jedynie wybrane firmy mogły wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą home office. Pozostałe przedsiębiorstwa pozostały przy tradycyjnym modelu pracy. Home office funkcjonował prężnie już przed 2020 rokiem. Jednak nie stanowił on dominującej roli. Po unormowaniu się sytuacji epidemiologicznej korporacje i firmy zdecydowały się na dalsze używanie tego systemu. Z tego powodu praca zdalna, która do tej pory była wykorzystywana jedynie sporadycznie, stała się czymś powszechnym i nie budzącym większych kontrowersji.

Zalety pracy zdalnej

Popularność tego systemu pracy jest związana z szeregiem pozytywnych czynników, które zaobserwowano w momencie jego rozpowszechnienia. Dla wielu pracowników dojazdy do pracy i konieczność spędzania wielu godzin w biurze były niepotrzebną stratą wolnego czasu. Zwracano uwagę również na produktywność, która u niektórych osób była z tego powodu na niższym poziomie.

Home office wyeliminował również braki kadrowe w poszczególnych rejonach kraju. Praca zdalna umożliwia bowiem zatrudnienie w przedsiębiorstwach, które znajdują się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Z tego powodu możliwy był model pracy, który polegał na zatrudnieniu w stołecznych firmach, a przebywaniu na stałe w małych wsiach.

Model pracy zdalnej jest również opłacalny z perspektywy przedsiębiorstw. Brak konieczności tworzenia fizycznych miejsc pracy, większy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej i wzrost produktywności pracowników to aspekty, które wpływają na uzyskanie finansowej korzyści przez firmy.

Wady pracowania z domu

Praca zdalna posiada również szereg mankamentów, które zostały uwidocznione właśnie podczas pandemii koronawirusa. Możliwość pracy z domu działała motywująco na część pracowników. Natomiast spory odsetek zatrudnionych wskazywał na pojawienie się trudności logistycznych i wydajnościowych.

Kłopoty wynikające z braku wydzielonych miejsc do pracy w zaciszu domowym, obecność rozpraszających czynników oraz ograniczenia techniczne sprawiały, że dla niektórych osób home office okazał się być dużym problemem. Przedsiębiorstwa musiały zmierzyć się z częstymi rezygnacjami osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w systemie tradycyjnym. Praca zdalna była zatem czymś nowym dla części zatrudnionych osób. Przez to pojawiały się przeszkody wcześniej niewystępujące.

Forma pracy zdalnej

Praca zdalna to model, który jest korzystny tylko dla części pracowników. Dotychczasowe przyzwyczajenie i brak umiejętności dostosowania się do nowej rzeczywistości sprawiają, że home office był bezpośrednią przyczyną wielu rezygnacji ze stanowisk. Wykonując pracę w zaciszu domu należy wydzielić odrębną do tych obowiązków przestrzeń. Także w odpowiedni sposób wygospodarować czas, który zostanie na nie przeznaczony.

Przestrzeganie tych kilku zasad pracy zdalnej będzie gwarancją szybszej adaptacji do tego modelu pracy i wzrostu produktywności, który będzie korzystny zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

One thought on “Co oznacza home office, na czym polega i czy jest korzystny dla pracowników?

  1. Leon 2 sierpnia 2022 at 20:31

    Pracuję w domu od początku pandemii. I powiem Wam, że to rewelacyjna alternatywa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.