Czym jest list referencyjny, co zawiera i czy może pomóc w zdobyciu nowego stanowiska pracy?

list referencyjny wystawiony przez pracodawcę

List referencyjny to dokument wystawiany przez pracodawcę. Mimo że w ostatnich czasach coraz rzadziej jest sporządzany, to nadal można się z nim spotkać. Referencje pracownik otrzymuje, kiedy zostaje rozwiązana z nim umowa o pracę, o ile zwróci się z taką prośbą.

Czym jest list referencyjny? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć? Czy osoba, która go otrzyma, ma większe szanse na lepsze stanowisko? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Czym jest list referencyjny?

List referencyjny to oficjalna nazwa dokumentu. Potocznie używana jest też terminologia referencji, rekomendacji lub listu polecającego. Ten zwrot poprawnie stosowany jest, kiedy pracodawca wystawi pozytywną opinię o pracowniku. Dokument ma na celu polecenie podwładnego innemu pracodawcy i wskazanie, że rzetelnie wywiązywał się on ze swoich obowiązków. Co ciekawe, nie zawsze musi być przedstawiony w formie pisemnej. Potencjalny pracodawca może bowiem uzyskać referencje od poprzedniego przez telefon bądź inną formę komunikacji.

Kiedy przydatny jest list referencyjny?

Nie w każdej firmie pracodawca będzie oczekiwał, że poza CV pracownik dostarczy również list polecający. Z reguły taka sytuacja ma miejsce, kiedy do objęcia jest ważne stanowisko, a przełożony chce lepiej poznać swoich przyszłych pracowników. Z tym że i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Dla pracodawcy list referencyjny jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, że podwładny będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków i wpasuje się w normy przyjęte w firmie. Tak więc dokument może przydać się praktycznie na każdej rozmowie o pracę. Zresztą przedstawienie go z własnej inicjatywy może dobrze wyglądać w oczach przyszłego szefa.

Jak uzyskać list referencyjny od pracodawcy?

Pracownik nie otrzyma referencji, jeżeli sam nie zgłosi się po nie do dotychczasowego pracodawcy. Nie jest to dokument oficjalny i prawo pracy nie reguluje obowiązku jego wystawiania. Nie istnieje również jeden konkretny wzór listu, na którym można byłoby się wzorować. Tak naprawdę pracodawca może sporządzić go w dowolny sposób. Co więcej, może też odmówić, jeśli list polecający ostatecznie miałby nie odzwierciedlać rzeczywistości. Zresztą nawet nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Jednak najczęściej właściciele firm nie robią żadnych problemów i wystawiają dokument.

Dlaczego warto przedstawić nowemu pracodawcy swoje referencje?

list referencyjny wręczany pracownikowi
Źródło: Pexels.com

Referencje dobrze świadczą o potencjalnym pracowniku. Przyszły pracodawca ma szansę przekonać się, że mimo iż rozstał się z poprzednią firmą, to obyło się bez negatywnych emocji i burzliwych rozmów. Zresztą list polecający jest potwierdzeniem tego, co zostało zawarte w CV.

Ponadto można zweryfikować poziom kompetencji, umiejętność współpracy z innymi osobami, czy też potwierdzić sensowność zatrudnienia na dane stanowisko. Każdy potencjalny pracownik doskonale zdaje sobie sprawę, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie zadawał różne pytania. Na podstawie odpowiedzi wyrobi sobie opinię na jego temat.

Wparcie do CV

Oczywiście osoba dobrze przygotowana z całą pewnością poradzi sobie bez listu polecającego. Jednak może on stanowić tzw. wisienkę na torcie. Choć często można się spotkać z twierdzeniem, że to CV powinno być najważniejsze dla pracodawcy, to prawda jest taka, że w tym dokumencie pracownik może zamieścić dowolne informacje. Niekoniecznie zgodne z prawdą. Natomiast kontakt z poprzednią firmą lub pisemne referencje są znacznie bardziej wiarygodne.

Jakie informacje powinny znaleźć się w liście referencyjnym?

Pod żadnym pozorem pracownik nie powinien sporządzać listu referencyjnego samodzielnie. Jest to zadanie dla przełożonego i tylko on może napisać obiektywną ocenę. To, co znajdzie się w liście, zależy wyłącznie od niego. Należy jednak pamiętać, aby nie był on laurką. W końcu nikt nie jest idealny.

Przygotowując dokument, nie trzeba też przesadzać z ilością treści. Rekruter nie będzie miał czasu na czytanie wypracowania podczas rozmowy. W liście polecającym powinny znaleźć się wyłącznie prawdziwe i najważniejsze informacje. Najlepiej jest wskazać cechy pracownika, które przydały się na zajmowanym stanowisku oraz co udało mu się osiągnąć w firmie.

Ważne jest to, aby nie uogólniać. Kiedy na biurko kolejnego pracodawcy trafi dokument, w którym widnieją sformułowania typu: bez zastrzeżeń wywiązywał się ze swoich obowiązków, to dla niego będzie to znak, że pracownik nie ma żadnych szczególnych osiągnięć. Czegoś, co wyróżniałoby go na tle innych. Na końcu listu polecającego dobrze jest wspomnieć o powodzie odejścia z firmy.

Różnica między listem referencyjnym a opinią o pracowniku

List polecający bardzo często mylony jest z opinią o pracowniku. Dlatego warto poznać zasadnicze różnice między tymi dwoma dokumentami. Przede wszystkim opinia może zostać wystawiona na prośbę pracownika lub nowego przełożonego. Z reguły chcą ją otrzymać osoby, które zakończył staż, praktykę zawodową lub wolontariat, aby mieć większe szanse na zatrudnienie w nowej firmie.

Najistotniejsze jest to, że w przeciwieństwie do listu polecającego opinia nie musi być pozytywna. Mając na uwadze ten fakt, lepiej nie prosić o jej sporządzenie, jeśli pracownik wie, że zbytnio nie przyłożył się do pracy.

One thought on “Czym jest list referencyjny, co zawiera i czy może pomóc w zdobyciu nowego stanowiska pracy?

  1. Stanisław 26 lipca 2022 at 21:35

    Mi taki list ułatwił zdobycie nowej pracy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.