Kim są hostessy i na czym polega ich praca?

Praca hostessy

Słowo hostessa odnosi się wyłącznie do kobiet (mężczyzna określany jest jako promotor lub host – Wikisłownik). Oznacza dziewczynę (hostess z języka angielskiego „gospodynię”), która pełni rolę przewodniczki na zorganizowanych imprezach. Mogą to być np. targi, konferencje, wystawy, prezentacje w centrach handlowych czy gale.  Firmy bardzo chętnie angażują hostessy na przeróżnych eventach. Wiele kobiet chce spróbować swoich sił na tym stanowisku i wykonywać nałożone obowiązki.

Hostessa zatrudnienie

Większość osób pracujących w tym zawodzie jest w wieku do 30 lat. Jedynie 20% przekracza tą granicę wiekową. Na sto osób tylko dwie stanowią mężczyźni.

Praca jako hostessa nie wymaga codziennej aktywności. Jest zajęciem dorywczym i zlecana jest w ramach umowy o dzieło lub zlecenie. Jest to wygodna forma zatrudnienia, szczególnie dla młodych osób. Możliwość pracy w weekendy i święta to atut dla studentek oraz pracujących kobiet. Trzeba pamiętać, że często są to osoby z małym doświadczeniem, lub wręcz bez większego doświadczenia.

Zdarza się, że niektóre hostessy są zatrudnione przez agencję hostess i modelek. Agencja hostess i modelek świadczy również usługi pośrednictwa w kontaktach z hostessami. Warszawa jest miejscem, gdzie najszybciej można znaleźć dużą, znaną agencję.

Jakie cechy wyróżniają dobrą hostessę?

Hostessa
Źródło: Pexels.com

Firmy szukające hostess mają swoje priorytety. Wśród kandydatek szukają dziewczyn spełniających określone warunki. Mając na uwadze swoje cele biznesowe szukają osób:

  • młodych w wieku do 30 lat,
  • wysokich powyżej 170 cm wzrostu,
  • o proporcjonalnej budowie ciała i zgrabnej sylwetce,
  • zadbanych,
  • z dobrą dykcją i umiejętnością wysławiania się,
  • o miłej i atrakcyjnej aparycji,
  • cierpliwych, z podzielną uwagą,
  • bez tatuaży w widocznych miejscach.

Dodatkowymi atutami jest łatwe i szybkie nawiązywanie kontaktów. Ważne jest umiejętne i kulturalne przeprowadzanie rozmów nawet z niegrzecznym klientem. Zachęcanie do skorzystania z prezentowanych produktów to kolejny mocny argument, aby przyjąć osobę do promocji. Nawet wielogodzinnej pracy od hostessy wymaga się uśmiechu na twarzy. Powinien on towarzyszyć podczas każdych eventów,  zawsze w kontakcie z klientami.

Często przydaje się znajomość języków obcych w przypadku, gdy wydarzenia przeznaczone są także dla zagranicznych gości. Znajomość języka angielskiego, francuskiego i innych pomaga firmie podjąć szybszą decyzję o podpisaniu umowy z hostessą.

Na jakie okazje wynajmuje się hostessy?

Do realizacji celów promocyjno-marketingowych lub do promowania wizerunku firmy zatrudniane są hostessy.
W zależności od miejsca wydarzenia, wykonywane przez nie prace mogą mieć różny charakter.

Przykładowo:

  1. W hipermarketach i sklepach najczęściej hostessy przeprowadzają degustacje produktów wśród klientów oraz je promują.
  2. Na konferencjach i bankietach hostessy najczęściej zatrudniane są na recepcji lub do cateringu.
  3. Na targach występują one w roli kelnerek, prezentują ofertę, pozują do zdjęć i witają gości.
  4. Na eventach miejskich sprawdzają się w cateringu, roznoszeniu ulotek i reprezentowaniu organizatora imprezy.

Praktycznie wszędzie hostessa musi prowadzić rozmowy z uczestnikami. Witać i żegnać gości, dbać o miłą atmosferę spotkania. Prezentować organizatora w jak najlepszym świetle. Często także jej rolą jest noszenie i prezentowanie na sobie odzieży przygotowanej, specjalnie na targi czy serię konferencji, przez zleceniodawcę.

Na czym polega praca hostessy?

W każdym miejscu, w którym można spotkać hostessy, zawsze można liczyć na miłe powitanie i pożegnanie gości. Jeśli zachodzi taka potrzeba to hostessa oprowadza gości po stoisku firmy. Prezentuje produkty lub usługi, opowiada o nich, wręcza zainteresowanym  materiały reklamowe. Zachęca do skorzystania z ofert promocyjnych. W przypadku produktów spożywczych zaprasza osoby do ich degustacji.

Przy rozmowach biznesowych często  asystuje podając kawę i drobne przekąski. Dba o dobrą atmosferę spotkania. Na konferencjach i eventach wręcza kwiaty i ewentualne nagrody.

Zalety i wady pracy jako hostessa

W pracy hostessy niewątpliwą zaletą jest wynagrodzenie. Im większa ranga wydarzenia, tym honorarium jest wyższe. Młoda osoba pracująca w weekendy ma możliwość dorobienia i zdobycia doświadczenia zawodowego. Zatrudniając się przy sprzedaży produktów młoda osoba może się dużo nauczyć. Podczas rozmów nabyć umiejętności zachęcania klienta do zakupów. Można także poznać różne zachowania ludzkie oraz nauczyć się, jak na nie reagować. Dzięki takiej „szkole życia” osoba pracująca jako hostessa może podnieść swoją wartość i samoocenę.

Czasem można nawet znaleźć stałe zatrudnienie, jeśli firma jest zachwycona umiejętnościami hostessy.

Wady to przykra strona pracy

Czasem, jak w każdej pracy, tak i w tym przypadku zdarzają się nieporozumienia płacowe. Brak umowy, a w konsekwencji brak zapłaty za wykonane usługi dotyka szczególnie hostessy, których żadna agencja nie ma pod swoją opieką. Należy w każdym przypadku, przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zlecenia, pamiętać o podpisaniu właściwej umowy.

Podczas eventów, tragów oraz innych tego typu wydarzeń zdarzają się również nieprzyjemni klienci i pracodawcy. Nie są to miłe sytuacje, ale będąc profesjonalistką trzeba umieć sobie z nimi radzić. Próbować załagodzić negatywne sytuacje uśmiechem i zmienić temat rozmowy. Niedopuszczalne jest również narzucanie przez szefów swojej woli o podtekście seksualnym. Takie sytuacje się niestety wciąż zdarzają. Należy wiedzieć jak sobie z nimi radzić konsekwentnie i stanowczo. Dzięki takiej postawie klient i pracodawca nie posuną się o krok dalej.

Uciążliwy jest również aspekt fizyczny pracy hostessy. Długi okres stojącej pracy i brak możliwości odpoczynku obciąża kręgosłup i powoduje bóle nóg. Często noszone obuwie na wysokich obcasach również przy dłuższym użytkowaniu obniża komfort pracy hostessy.

Widząc hostessy pracujące jako obsługa podczas eventów i różnych wydarzeń warto pamiętać, że ich praca jest ciężka i wymagająca ciągłego uśmiechu na twarzy oraz miłej rozmowy.

One thought on “Kim są hostessy i na czym polega ich praca?

  1. Mikołaj 23 lipca 2022 at 22:37

    Moja siostra od 18 roku życia pracuje jako hostess, a jednocześnie się uczy. Elastyczne godziny pracy to duży plus tej działalności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.