Komu i za co przysługuje nagroda jubileuszowa?

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela

Nagroda jubileuszowa jest formą docenienia pracownika za długoletnią pracę oraz odbyty w danym miejscu kilkudziesięcioletni staż pracy. Co do zasady nagroda jubileuszowa jest przyzwana przez pracodawcę pracownikom sektora publicznego, takich jak urzędnicy, nauczyciele czy pracownicy sektora ochrony zdrowia. Ponadto przysługuje ona także takich grupom zawodowym, jak górnicy czy pracownicy instytucji publicznych, wśród których można wymienić biblioteki czy publicznie zarządzane instytucje kultury.

Nagroda jubileuszowa to zatem przywilej sfery budżetowej. Jednak przywilej ten istnieje także w sektorze prywatnym. Wówczas ma on raczej charakter fakultatywny. Zależy od indywidualnej decyzji pracodawcy, a dokładniej prowadzonej polityki kadrowej zależnej od osiągniętego stażu pracy.

Dowiedz się od czego uzależniona jest nagroda jubileuszowa i komu przysługuje.

Nagroda jubileuszowa jest uprawnieniem

Nagroda jubileuszowa nie została określona przez ustawodawcę w kodeksie pracy. Nie zostały stworzone ogólne zasady, okresy, lata czy wysokość świadczeń. Nie przysługuje ona zatem wszystkim pracownikom. Zasady przyznawania nagród jubileuszowych są określane przez inne dokumenty, dotyczące konkretnych grup zawodowych, którym udało się uchwalić obowiązujące dla nich akty prawne.

Jakie to dokumenty?

Nagroda jubileuszowa przysługuje na podstawie np.: Karty Nauczyciela, ustawy o ustroju sądów powszechnych, ustawy o służbie cywilnej czy o konkretnych pracownikach, takich jak pracownicy samorządowi czy pracownicy urzędów skarbowych. W przypadku pracowników nienależących do wyżej wymienionych grup, których nie obowiązują powyższe postanowienia, zasady przyznawania nagród jubileuszowych są określone przez pracodawcę w regulaminach, statutach czy umowach o pracę. 

Jakie okresy wliczają się do stażu pracy przy obliczaniu nagrody jubileuszowej?

Aby uzyskać nagrodę jubileuszową konieczne jest potwierdzenie kilkudziesięciu lat pracy. Przy przyznawaniu świadczenia, wlicza się do lat pracy wszystkie zakończone okresy zatrudnienia wraz z innymi okresami. Pod warunkiem, że na podstawie zasad ogólnych wliczają się one do stażu pracy.

Do innych okresów zatrudnienia można zaliczyć np. urlop macierzyński, ponieważ wówczas kobieta jest nadal pracownikiem, chyba, że przepisy wewnętrzne stanowią inaczej w konkretnych przypadkach. Do lat pracy nie wlicza się okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Do uzyskania świadczenia, na podstawie wyroku Sądu Najwyższego nie jest konieczne posiadanie świadectw pracy. Jednak znacznie ułatwiają one całą procedurę.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 roku, osobom pracującym w sektorze samorządowym przysługują nagrody jubileuszowe po osiągnięciu 20 lat stażu pracy. Następnie nagrody te przysługują w okresach wynoszących po 5 lat. Ostatni określony przez ustawodawcę staż pracy wynosi 45 lat. Wówczas wysokość nagrody wynosi 400% miesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Pierwsza z nich po 20 latach pracy jest oznaczona jako 75% miesięcznego wynagrodzenia. Wielokrotności wynoszące kolejno 75%, 100%, 150%, 200%, 300% oraz 400% są obliczane od pensji, która jest obliczana według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za przysługujący urlop wypoczynkowy.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Juileuszówka dla nauczyceli

Grupie zawodowej, jaką stanowią nauczyciele, przysługuje nagroda jubileuszowa w zupełnie innej wysokości wielokrotności wynagrodzenia niż np: pracownikom służby cywilnej. Wysokość jest taka sama po 20, 25, 30 i 35 latach, ponieważ wynoszą one odpowiednio 75%, 100%, 150%, 200% wynagrodzenia miesięcznego. Zmiana dla nauczycieli następuje po przepracowaniu 40 lat, ponieważ uzyskują wówczas 250%, a nie 300% wynagrodzenia miesięcznego.

Nagroda jubileuszowa jako motywacja czy relikt przeszłości?

Nagroda jubileuszowa ma za zadanie być jednocześnie uprawnieniem pracownika oraz sposobem na wyrażenie poprzez gratyfikację pieniężną podziękowania i uznania za lata pracy. Jednak należy podkreślić, że wielokrotność 400% miesięcznego wynagrodzenia przysługująca po przepracowaniu aż 45 lat pracy jest dosyć rzadko spotykana. Bowiem oznacza ona bardzo często pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Dwuczynnikowa teoria Herzberga a nagroda jubileuszowa

Na podstawie teorii dwuczynnikowej Herzberga, odnoszącej się do efektywnych sposobów na motywowanie pracowników, jubileuszówka jest raczej czynnikiem higieny pracy niż czynnikiem motywującym. Do czynników higieny na podstawie tej teorii zaliczyć można wynagrodzenie, bezpieczeństwo, stosunki interpersonalne czy przyjazną dla pracownika administrację. Gdy te czynniki występują i są zaspokojone pracownicy odczuwają jedynie brak niezadowolenia, a nie motywację. Czynniki, które są w stanie zmotywować pracowników należą raczej do kategorii niewymiernych. Nie odpowiadają wysokości uzyskiwanego świadczenia. Są to bowiem osiągnięcia, awanse, możliwości rozwoju czy uznanie pracodawcy. Jeżeli podkreślimy uroczysty moment, a nie wysokość podczas wręczania świadczenia, połączony z uznaniem od przełożonego czy pracodawcy można uznać tę nagrodę za motywującą.

One thought on “Komu i za co przysługuje nagroda jubileuszowa?

  1. Antoni 8 lipca 2022 at 20:27

    Szkoda że u mnie nie przysługuje prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej. Tak to jest w prywatnych firmach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.