Kiedy występuje nadpłata podatku i komu może przysługiwać zwrot?

Podatek nadpłacony

W momencie złożenia deklaracji podatkowej często może okazać się, że doszło do nadpłaty lub niedopłaty podatku. Zazwyczaj wynika to z wpłacenia nieodpowiedniej kwoty zaliczek lub rozliczania kwoty wolnej od podatku. Jeżeli z deklaracji PIT wynika, że ma miejsce nadpłata, to osobie składającej zeznanie podatkowe przysługuje jej zwrot.

Czym jest nadpłata podatku?

W przypadku osób fizycznych, nadpłata podatku ma miejsce wtedy, gdy podatnik zapłacił z tytułu podatku dochodowego większą sumę, niż wynika to ze zobowiązań obliczonych na podstawie rozliczenia rocznego. W art. 72 § 1 Ordynacji Podatkowej nadpłata zdefiniowana jest m.in. jako „kwota nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku”. Równocześnie, przepisy jako nadpłatę definiują także każdą kwotę podatku lub zobowiązania:

  • pobraną przez płatnika;
  • zapłaconego przez płatnika lub inkasenta;
  • zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę.

Co ważne, aby kwota podatku była definiowana jako nadpłata to musi ona być pobrana nienależnie lub w wysokości większej niż należna. Można także zauważyć, że nadpłata dotyczy spadkobierców podatnika.

Inne definicje nadpłaty

Na równi z nadpłatą w Ordynacji Podatkowej traktowane są także inne sytuacje. Nadpłatą jest chociażby kwota stanowiąca różnicę określoną zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dotyczącym odliczenia kwoty na małoletnie dziecko). Na równi z nadpłatą przepisy traktują też kwotę odliczenia przysługującą podatnikowi wynikającą z zeznania podatkowego. Dodatkowo nadpłatą są nienależnie zapłacone zaległości, odsetki za zwłokę i opłatę prolongacyjną.

W jakich sytuacjach może dojść do nadpłaty?

Nadpłata PIT może wystąpić w kilku sytuacjach, które opisane są w art. 73 Ordynacji Podatkowej. Jak możemy dowiedzieć się z przepisów, nadpłata powstaje w momencie, w którym:

  • Podatnik zapłacił podatek nienależnie lub w wysokości większej niż należna;
  • Płatnik pobrał podatek nienależny lub w wysokości większej niż należna;
  • Płatnik lub inkasent zapłacił należność wynikającą z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej w wysokości większej od należnej;
  • Inkasent/płatnik wpłacił podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;
  • Osoba trzecia lub spadkobierca zapłaciła należność w wysokości większej od należnej.

Kiedy powstaje nadpłata?

Rozliczenie roczne i nadpłata podatku
Źródło: Pexels.com

Przepisy określają też kiedy dokładnie powstaje nadpłata. Dla podatników rozliczających się z podatku dochodowego, moment powstania nadpłaty ma miejsce z dniem złożenia zeznania rocznego. Natomiast w przypadku podatników podatku akcyzowego momentem tym jest złożenie deklaracji podatku akcyzowego.

Podsumowując, nadpłata może być m.in. wynikiem pobrania zaliczek na podatek dochodowy według zawyżonego stopnia skali podatkowej. Może wynikać także z rozliczenia kwoty wolnej od podatku w zeznaniu rocznym oraz stosowania ulg. Warto pamiętać, że niemożliwe jest uzyskanie zwrotu podatku przez złożeniem zeznania rocznego. Bowiem to dopiero w tym momencie powstaje nadpłata.

Jak uzyskać zwrot podatku?

W momencie, w którym powstała nadpłata podatku, podatnik uzyskuje także prawo do jej zwrotu. Co ważne, zwrot może nastąpić tylko wtedy, gdy podatnik nie ma innych zaległości. Jeżeli zwrot nadpłaty podatku wynika ze złożonego zeznania rocznego, to nie ma konieczności występowania z osobnym wnioskiem do Urzędu Skarbowego. W takiej sytuacji zwrot zostanie przekazany na konto wskazane przed podatnika w odpowiednim formularzu. Możliwe jest także otrzymanie zwrotu przekazem pocztowym lub w kasie urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pierwszej z tych dwóch opcji, zwrot zostanie pomniejszony o kwotę przekazu.

Kiedy konieczny jest wniosek o zwrot nadpłaty?

W niektórych sytuacjach możliwe jest wystąpienie o zwrot nadpłaty podatku. Takie prawo przysługuje m.in. podatnikom, którzy złożyli deklarację podatkową, mimo że nie byli do tego zobowiązani. Również podatnicy, od których podatek został pobrany w wysokości wyższej, niż należna, mogą wystąpić z wnioskiem o zwrot. Wniosek powinien zawierać nazwę Urzędu Skarbowego, do którego jest on kierowany, a także uzasadnienie odnośnie zwrotu nadpłaty. Wnioskujący powinien opisać, jak powstała nadpłata oraz ile wynosi. W dokumencie powinny znaleźć się także podstawowe dane wnioskującego, takie jak NIP czy PESEL. Wniosek powinien zostać złożony osobiście we właściwym Urzędzie Skarbowym lub ewentualnie przesłany pocztą na jego adres.

Po jakim czasie można spodziewać się zwrotu nadpłaty?

Urząd Skarbowy ma na zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania przez podatnika, jeżeli zostało ono złożone elektronicznie. Jeśli zeznanie zostało złożone w wersji tradycyjnej, zwrot powinien nastąpić po maksymalnie 3 miesiącach. Dodatkowo, status zwrotu można sprawdzić w zakładce „Zwroty podatków” w e-Urzędzie Skarbowym.

Warto pamiętać, że osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z przyspieszonego trybu zwrotu nadpłaty podatku. W tym celu muszą złożyć jednak zeznanie w formie elektronicznej, chociażby korzystając z usługi e-PIT.

One thought on “Kiedy występuje nadpłata podatku i komu może przysługiwać zwrot?

  1. Alek 17 lipca 2022 at 23:46

    Dobrze wiedzieć, w jakich sytuacjach występuje nadpłata i jak uzyskać zwrot podatku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.